Praca dla informatyków w Niemczech

Informatycy zasadniczo nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia nawet w Polsce, ponieważ to jeden z najbardziej pożądanych zawodów, a pracowników ciągle brakuje.

Praca dla informatyków w NiemczechJednak w innych krajach na informatyków czekają znacznie lepsze warunki pracy i przede wszystkim płace, niejednokrotnie kilka razy wyższe niż u nas. Nie bez powodu coraz więcej osób z wykształceniem informatycznym decyduje się na wyjazd za granicę, aby tam rozwijać swoją karierę.

Kto może liczyć na pracę informatyka w Niemczech?

W terminie „informatyka” mieści się wiele różnych zawodów, ale zasadniczo niezależnie od posiadanej specjalizacji można znaleźć dobrą pracę. Dużym powodzeniem cieszą się w szczególności programiści praktycznie wszystkich języków, konsultanci technologii CRM i SAP, web developerzy, elektronicy-informatycy, informatycy do pracy na stanowiskach wsparcia technicznego, nadzoru nad działaniem sieci, także e-commerce.

Aby uzyskać zatrudnienie, trzeba spełnić określone wymagania. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
• wykształcenie informatyczne – preferowane wyższe
• umiejętność obsługi określonych urządzeń, znajomość języków programowania i inne wymagania związane z aktualnym stanowiskiem
• doświadczenie w pracy na takim samym lub podobnym stanowisku
• przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego, dodatkowym atutem będą certyfikaty językowe i znajomość języka angielskiego

Można spotkać się także z wymaganiami takimi jak: samodzielność, umiejętność prac w zespole, elastyczność, gotowość do stałego pozostania w Niemczech.

Ile można zarobić na stanowisku informatyka?

Płace są zróżnicowane i zależne od wielu różnych czynników. Na stanowisku technika można zarobić około 1500-2000 euro, osoba po studiach z dobrą znajomością języków programowania może otrzymać około 2500-3000 euro. Płace rosną wraz z doświadczeniem oraz przy dodatkowych umiejętnościach można uzyskać powyżej 4000 euro.

Gdzie szukać pracy?
Oferty pracy dla informatyków publikowane są w wielu różnych mediach. Najłatwiej wyszukać je w internecie. Wystarczy tylko wpisanie do wyszukiwarki internetowej słów „praca informatyk Niemcy”, aby od razu znaleźć dla siebie odpowiednie oferty, a następnie aplikować na wybrane stanowiska. Ogłoszenia publikowane są zarówno na portalach polskich, jak i niemieckich.

Popularnym rozwiązaniem jest także skorzystanie z agencji pośrednictwa pracy – to dobra oferta dla osób chcących pracować czasowo i na stale, gdy zależy im przede wszystkim na komforcie i bezpieczeństwie. Pracownicy agencji pomagają w prowadzeniu wszystkich formalności i również mogą dać zakwaterowanie.

Na miejscu pracy szukać można także w internecie, ponadto w prasie oraz w urzędach pracy. Wiele firm informatycznych publikuje swoje oferty na własnych stronach internetowych.

MB Service Opole – praca dla informatyków