Fototapety są nie tylko efektowne i pięknie zdobią wnętrze, ale też są dość łatwe do nałożenia. Przy odrobinie chęci można to zrobić samodzielnie, bez konieczności zatrudniania ekipy fachowców. Jak nałożyć fototapetę o podłożu papierowym?

fototapeta do salonuAby fototapeta cieszyła oczy i była prawdziwą ozdobą pomieszczenia, powinna być odpowiednio nałożona. Mocowanie zwykle należy zacząć od odpowiedniego przygotowania ściany. Powinna być ona czysta i sucha, aby można było na niej dokładnie rozprowadzić klej. W przypadku fototapety o podłożu papierowym należy nałożyć klej na spodnią stronę fototapety, a następnie poczekać, aż warstwa papieru nieco nasiąknie.

Trzeba pamiętać, by klej bardzo dokładnie rozprowadzić, szczególnie na brzegach i rogach tapety, które trzeba będzie później dobrze docisnąć do ściany.

Wtedy należy nakładać tapetę na ścianę – zaczynamy od sufitu i przyklejamy w kierunku dołu. Nakładanie powinno odbywać się bardzo powoli, aby był czas na usuwanie pęcherzyków powietrza, które mogą się tworzyć pomiędzy ścianą a fototapetą. Takie pęcherzyki najlepiej usuwać za pomocą wałka lub miękkiej szczotki – bardzo ostrożnie, aby przy okazji nie uszkodzić fototapety.

Jeżeli po przyklejeniu fototapety pojawia się nadmiar kleju, należy go usunąć miękką, lekko wilgotną gąbka. Warto zrobić to od razu, gdyż klej dość szybko zasycha i wtedy może być trudny do usunięcia. Dopiero gdy pierwsze pasmo fototapety jest idealnie położone, a nadmiar kleju usunięty, można przystąpić do kładzenia kolejnego pasma.

Należy przy tym uważać, by tapetę łączyć bardzo dokładnie, aby po nałożeniu całości zdjęcie stanowiło jednolitą powierzchnię i nie było widać miejsc połączenia poszczególnych pasm.

Więcej informacji o fototapetach znajdziesz na stronie: www.coloray.pl.

Jak ożywić smutne wnętrza?